Czym są olejki eteryczne
Olejki eteryczne są czymś innym niż powszechnie wszystkim znane oleje roślinne. Są to mocno skondensowane, aromatyczne substancje lotne, które szybko się ulatniają w kontakcie z powietrzem. Mają konsystencję bardziej zbliżoną do wody, nie są tłuste. Nie rozpuszczają się w wodzie, natomiast świetnie rozpuszczają się w tłuszczach, alkoholu czy glicerynie. Chemicznie są bardzo złożone, zawierają alkohole, estry, ketony, aldehydy i terpeny. Niektóre olejki zawierają nawet kilkaset składowych substancji. Część z nich jest do dziś niezidentyfikowana i niemożliwa do skopiowania w laboratorium, co nadaje naturalnym olejkom unikalne i pełne mocy właściwości.
Olejki eteryczne występują we wszystkich częściach roślin: liściach, kwiatach, owocach, gałęziach, korze, żywicy, łodygach oraz drewnie. Można je znaleźć w małych "woreczkach" w stężeniu od 0.1-10%.
Funkcja olejków eterycznych jest do dziś niejasna. Ich działanie na ludzkie ciało jest porównywane do krwi, enzymów czy hormonów. Mają zdolność przywracania naturalnej psychofizycznej równowagi w naszym organizmie, wiele z nich to adaptogeny.
Różnią się od siebie zapachem, składem chemicznym, częstotliwością drgań, ładunkiem elektrycznym, kolorem i konsystencją, mocą oddziaływania, tajemniczym powinowactwem zarówno do określonych organów bądź układów naszego ciała, wpływają pozytywnie na nasz stan emocjonalny, na zdrowie w szerszym tego słowa znaczeniu. W wielu kulturach nazywa się je "duszą rośliny".
Na świecie istnieją setki aromatycznych roślin, ale tylko część z nich jest przebadana pod kątem oddziaływania terapeutycznego i używania w aromaterapii. W naszych produktach korzystamy tylko z takich olejków. Rośliny z których wytwarzane są olejki eteryczne są poddane wpływom takim jak rodzaj gleby, wysokość, pogoda, wilgotność powietrza, czas zbiorów i wiele innych czynników.